Piły stalowe podczas eksploatacji zmieniają swoje właściwości poprzez prostowanie się rozwartych na przemiennie względem siebie zębów. Technika ostrzenia i działania pił stalowych różni się znacznie od pił z zębami z węglika spiekanego. Korpus piły stalowej jest integralną częścią - monolitem, więc warto zadbać o jego żywotność. Przy monolitycznych piłach łatwo doprowadzić do stanu gdy ostrza prostują się co powoduje przegrzanie się narzędzia, które uniemożliwi rozwieranie / rozwiedzenie ostrzy powodując kruszenie się materiału piły, utraty twardości, a prowadzi to wszystko do ucieczki piły na boki. Każde rozwiedzenie ostrzy powinno być dopasowane indywidualnie do pierwotnego założenia piły i materiału obrabianego. Zbyt duża rozwartość ostrzy względem siebie, prowadzi do utraty surowca obrabianego, zwiększając szerokość rzazu oraz przyczynia się do powstawania większych nierówności "chropowatości" powierzchni cięcia, co z kolei powoduje wzrost zużycia energii elektrycznej.
Rozwiedzenie powinno być wykonane symetryczne, inaczej piła tarczowa podczas pracy może kierować się na stronę większego rozwarcia. Rozwiedzenie wykonywane jest zawsze przed ostrzeniem, po ostrzeniu zostaje skontrolowane czy któryś ząb nie uległ przypadkowemu rozchyleniu.
W większości przypadków polecane jest większe rozwiedzenia dla miękkiego, twardego, wilgotnego czy suchego drewna. jedyny przypadek gdzie mniejsze rozwarcie jest polecane to drewno zamarznięte.
Czasami niestety stan zużycia piły stalowej lub jej uszkodzenia nie pozwalają na jej ostrzenie bądź rozwieranie. Takimi przypadkami są np.:
- przegrzanie lub pęknięcie piły
- zbyt duże skrzywienie
- wyłamane lub uszkodzone ostrza piły
- nieumiejętne rozwieranie, ostrzenie przez osoby bez doświadczenia w tej dziedzinie
Przy powyższych przypadkach zastrzegamy sobie możliwość odstąpienia od wykonania usługi, o czym klient jest niezwłocznie informowany drogą mailową lub telefonicznie.
Wieloletnie doświadczenie w projektowaniu jak i serwisowaniu pił pozwala nam wykonać usługę na najwyższym poziome. Ostrzenie i rozwieranie narzędzi przez producenta gwarantuje odtworzenie oryginalnej geometrii i pierwotnych założeń. Pozwala to na powtórne użycie piły z prawie tymi samymi własnościami i parametrami oraz taką wydajnością, jakie posiada nowe narzędzie.
Jak planować ostrzenie lub rozwieranie:
- warto zwrócić uwagę podczas użytkowania narzędzia na jego zużycie, nadmiernie wyeksploatowana piła może nie nadawać się już do rozwierania lub zmniejszyć ilość ponownych regeneracji bądź ostrzenia
- jeśli to możliwe zaplanuj regeneracje z wyprzedzeniem – cala czynność regeneracji trwa do około 10 dni roboczych
- przetrzymuj zużyte narzędzia najlepiej w oryginalnym opakowaniu lub w innym odpowiednim aby uchronić je przed dodatkowymi uszkodzeniami
Z naszej strony:
- narzędzia zostaną sprawdzone i skontrolowane pod kątem zasadności naprawy
- e-mailem przekażemy wycenę do akceptacji
- po wykonaniu usługi narzędzie przechodzi kontrolę jakości
- zregenerowane narzędzia, a także te, których regeneracja nie była możliwa, można odebrać osobiście lub zostaną wysyłane kurierem
Piłę lub partię pił przywieź lub wyślij do nas. Dołącz swoje dane dane kontaktowe, numer NIP do faktury, wraz z listą pił, ilość szt. oraz uwagi dotyczące sposobu ostrzenia.
ZPH "FREZWID" sp.j.
ul.Józefa Piłsudskiego 7B, 32-050 Skawina