Obróbkę drewna warto zacząć od precyzyjnego cięcia. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie specjalistycznych narzędzi dopasowanych do rodzaju materiału i sposobu cięcia. Przedstawione piły tarczowe do drewna dostępne są w dużej różnorodności typów (średnice, kształt ostrzy, liczba zębów, kąt natarcia ostrza np. na przemian skośne, kątowe czy proste itp.) co pomoże w znalezieniu odpowiedniej piły, dostosowanej do specyficznych potrzeb każdego odbiorcy. Warto zaznaczyć, że wszystkie prezentowane piły tarczowe, to produkty najwyższej klasy, sprawdzą się zarówno w mniejszych stolarniach jak i wysoce profesjonalnych zakładach stolarskich.
Piły do cięcia drewna – jak dobrać odpowiedni rodzaj?
Piła do drewna potrzebna jest w niemal każdej stolarni czy warsztacie. Jaka piła spełni Twoje oczekiwania przy obróbce? Pomożemy dobrać odpowiedni rodzaj. Do cięcia wzdłużnego, a może poprzecznego? Jaka piła do drewna będzie niezbędna i przyda Ci się najbardziej? Wszystko zależy od tego, co chcesz zrobić i z jakim rodzajem drewna pracujesz, czy może materiałem drewnopochodnym typu MDF, HDF itp. Przybliżymy, dlaczego warto posiadać specjalistyczne narzędzia dedykowane do rodzaju obróbki jak i materiału.
Piły do cięcia poprzecznego drewna, sklejki i płyt drewnopochodnych
By zadbać o precyzje i jakość cięcia w poprzek słoi drewna, warto zaopatrzyć się w piłę przeznaczoną typowo do tego celu. Dzięki dużej ilości zębów i odpowiednim rodzajem uzębienia, a także kątem natarcia zachowamy najbardziej gładką powierzchnie po przecięciu materiału. Nasze piły nadają się zdecydowanie do cięcia poprzecznego drewna miękkiego czy to twardego. Rodzaj uzębienia zastosowany do cięcia poprzecznego to ostrza na przemian skośne GS.
Piły do cięcia wzdłużnego
Rozcinanie drewna wzdłuż słoi odbywa się najczęściej na wielopile, która przecina pryzmy na mniejsze deski, listwy, łaty itp. Tarcze do cięcia wzdłużnego posiadają zazwyczaj mniejszą ilość zębów w przeciwieństwie do pił do obróbki poprzecznej. W zakresie zależnym od średnicy korpusu jest to przy mniejszych piłach 18 zębów do nawet 54 przy większych średnicach np. jak 450mm. Najczęściej stosowany rodzaj uzębienia to GS – na przemian skośny lub GM – wszystkie ostrza są proste.
Piły do wielopił
Są to po prostu piły do cięcia wzdłużnego, które powinny posiadać takie same parametry, gdyż pracują razem, zamontowane obok siebie na jednym wale. Wielopiła jak sama nazwa wskazuje, posiada na wale wiele tarcz. Grubość otrzymanego materiału uzależniona jest od tulei dystansowych, które założone są pomiędzy piłami. Ważnym czynnikiem w wytrzymałości piły jest dobór tarczy/korpusu, jako producent używamy w produkcji najlepszych materiałów.
Piły do cięcia płyt wiórowych, MDF, HDF i materiałów drewno-pochodnych
Jakość cięcia płyt drewnopochodnych szczególnie przy krawędziach jest bardzo ważna. Najczęściej płyty pokryte są naturalnym fornirem lub laminatem, który przy cięciu nieodpowiednią piłą mógłby ulec uszkodzeniu, odklejeniu czy poszarpaniu krawędzi. Dlatego warto zadbać wcześniej o odpowiednie, wysokowydajne przecinarki tarczowe, by uniknąć wymienionych wcześniej defektów, które mogłyby powstać przy obróbce.
Piły widiowe do drewna
Piły tarczowe widiowe z ostrzami lutowanymi to najlepszy materiał ostrza uwzględniając twardość i jakość piły. Porównania produktów takich jak piły stalowe czy z ostrzami - widia czyli węglik spiekany nie ma sobie równych! Piła widiowa posiada ostrza z przylutowanym węglikiem, a cały korpus wykonany jest z odpowiednio dobranej stali, to ich jakość i wykonanie decydują o wytrzymałości narzędzia.
Piły podcinające jednoczęściowe
Ten rodzaj piły stosuje się zazwyczaj do podcinania warstw okleiny, płyt laminowanych czy lakierowanych z takich materiałach jak płyta wiórowa, pilśniową, sklejka czy typu MDF, HDF i podobnych. Rodzaj uzębienia to zęby kątowe oznaczane skrótem GR
Piły podcinające dwuczęściowe
Podcinanie warstw okleiny, forniru, laminatu, lakierowanych powłok w płytach MDF, HDF, z tworzyw drewnopochodnych. Piła posiada regulację rzazu przy pomocy tzw. przekładek dystansowych. Uzębienie stosowane w narzędziu jest proste (GM) z możliwością regulacji szerokości rzazu w zależności od potrzeb. Stosuje się je też do podcinania listew przyszybowych PVC i drewnianych
Piły podcinające kątowe
To narzędzie uzbrojone jest w uzębienie stożkowe, taki rodzaj zębów określamy skrótem GK. Znajduje zastosowanie w fazowaniu powierzchni oraz podcinaniu listew przyszybowych PVC
Frezy piłkowe HM do drewna
Frezami piłkowymi wykonamy w łatwy sposób rowki w litym czy klejonym drewnie, a także tworzywach drewnopochodnych. Rodzaj uzębienia to GS lub GM. Frezy piłkowe mogą posiadać nieco szersze zęby niż standardowa piła w zależności od potrzeb klienta.